Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu
Anasayfa arrow Haberler ve Yayınlar arrow Basında Biz Detay

Tezmaksan, CNC otomasyonunu geleceğe taşıyor

Tezmaksan, CNC beslemesine yönelik CubeBOX otomasyon sistemleri sayesinde iş parçalarının yüklenmesi ve boşaltılması, takım değişiklikleri ve kalite kontrolü gibi işleri insansız yerine getirmeye yardımcı oluyor. Tezmaksan, robotlu otomasyon sistemi CubeBOX ile daha yüksek verimle üretimde geleceğe yatırım yapıyor. Bu doğrultuda otomasyonun CNC makinelerine entegre edilmesiyle ilgili sürece dair değerlendirmelerde bulunan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “2020 In(- Sight) raporu, otomasyonun yükselişte olduğunu gösteriyor. Çalışanların yüzde 54’ü otomasyon sayesinde yılda 240 saate kadar tasarruf edebileceklerine inanırken, iş dünyası liderlerinin yüzde 61’i otomasyonun önümüzdeki 12 ay içinde sektörlerine kolayca uygulanabileceğine inanıyor. CNC işleme bir istisna değildir. CNC makineleri farklı seviyelerde yazılım ve otomasyonla birlikte gelir. Belirtilen otomasyon düzeyi, işleme süreçlerini ve dolayısıyla üretici bileşenlerinin kalitesini büyük ölçüde artırabilir. Ancak zorluk, kurulumunuz için uygun CNC takım tezgahı ve otomasyonunun belirlenmesinde yatıyor” dedi.

CubeBOX’ı kullanmak çok basit

“Eski CNC makine modelleriyle çalışıyorsanız otomatik takım değişiklikleri genellikle bir seçenek değildir. Ancak çevrim süresini optimize etmeyi amaçlıyorsanız takım değiştirme sürelerini kısaltmak için atabileceğiniz adımlar var” diyen Aydoğdu, kendi geliştirdikleri CubeBOX robotlu otomasyon sisteminin avantajlarına dair şunları söyledi: “Bir sistemdeki robot bileşenlerinin manuel olarak değiştirilmesi, robot programlamada uzmanlık gerektiren bir iştir. Hem uzun süreli iş aksamalarına hem de vasıfl ı personele bağımlılığa yol açar. CubeBOX otomasyon sistemimiz, operatörlerin önceden herhangi bir robot programlama bilgisi olmadan zahmetsizce parça değiştirmesine olanak tanıyan kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor. İş parçalarının bu hızlı yüklenmesi ve boşaltılması, üretim sürecindeki esnekliği ve çevikliği önemli ölçüde artırarak, gelişen üretim ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlamayı kolaylaştırıyor. Bu otomasyon teknolojisi sayesinde şirketlerin operasyonlarında daha yüksek düzeyde verimlilik, hassasiyet ve üretkenlik elde etmelerini sağlıyoruz. Bir diğer avantaj olarak da işleme süreci için gereken insan müdahalesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyoruz. Ayrıca RoboCAM yazılım programımız sayesinde de sadece dört adımda yeni bir parçanın kurulumunu sağlıyoruz. Programın kullanımı basit ve hızlı olup parçanın kurulumunu 2-3 dakikadan az sürede gerçekleştirebiliyor.”

CubeBOX, 24 saat çalışma özelliğiyle üretimde fark yaratıyor

İmalatçının CubeBOX sayesinde CNC makinelerini kesintisiz çalıştırıp kapasitesinin artırarak işçilik maliyetlerini azaltabildiğine vurgu yapan Aydoğdu, “Bu otomasyon aynı zamanda işleme operasyonlarında gelişmiş hassasiyet ve tutarlılığa da yükseltiyor. Biz CubeBOX’ı, elde zor olan bir doğruluk düzeyinde yürütülmesini sağlayan gelişmiş sensörler ve programlama yetenekleriyle donattık. Sistem bu sayede hiçbir sınır olmadan, çeşitli CNC makine tiplerine ve boyutlarına uyum sağlayarak onları farklı endüstrilerdeki çok çeşitli uygulamalara uygun hale getirebiliyor. İster metal işleme, ister ahşap işleme veya diğer imalat sektörlerinde olsun, otomasyonun belirli üretim ihtiyaçlarını ve gerekliliklerini karşılayacak şekilde uyarlanabiliyor. CNC makinelerinin otomasyonu ile operatörlerin tekrarlayan hata veya fi ziksel olarak zorlu görevleri yerine getirme zorlukları son derece azaldığı için olası kaza ve yaralanma riski de en aza iniyor. Bu çalışanların refahını koruyor ve maliyetleri azaltıyor” ifadelerini kullandı.

date 20.10.2023
Basında Biz