Otomasyona Yerli Kanat

Türkiye sanayisinin Avrupa’daki büyük ölçekli işletmelerle rekabet edebilmesi ve ihracattaki gücünü artırmasının yolu robotlu otomasyondan geçiyor. Akıllı fabrikalarda makine-insan etkileşimini yükselterek iş birliğini artıran otomasyon sistemleri, üretime hız kazandırırken, ihracatçı firmaların dünya çapındaki rekabet gücünü de artırıyor. Bu avantajın farkında olan ekonomisi güçlü ülkeler, üretimde otomasyonun payını her geçen gün daha da yükseltiyor. Tezmaksan’ın CNC tezgahlarında malzeme beslemek için geliştirdiği yerli ürünü, ithal ürünlerle kıyaslandığında hem maliyet hem de kısa servis süreleri açısından da öne çıkıyor. Tek bir sistem ile birden fazla makineye besleme ve boşaltma yapabilen Cubebox Blues, hem 7/24 çalışma imkanı hem de kullanıcı dostu arayüzü ile üretime hız kazandırıyor.

Otomasyon da Artmalı

Tezmaksan’ın yerli sanayiye faydalar getirdiğini vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Bu yıl takım tezgahları üretimi yüzde 20 arttı. Bu artışın süreceğini öngörüyoruz. Türkiye’de daha çok küçük işletmeler vasıtasıyla üretim yapılarak ihracata katkı sağlanıyor. Bu yüzden Avrupa’daki dev üreticilerle rekabet etme durumunda kalıyoruz. Dolayısıyla rekabette öne çıkarak üretimde sürdürülebilirliği sağlamak için de ekonomisi güçlü ülkeler gibi otomasyona yatırım yapmamız gerekiyor. Tezmaksan olarak sunduğumuz çözümlerle sanayide yerlileşme çalışmalarına katkı sağlıyoruz. Cubebox Blues gibi teknolojik ürünleri yurt içinde üreterek sanayimize daha uygun bedeller sunuyor ve dışa bağımlığı azaltmayı hedefliyoruz. Çünkü dışa bağımlılığımız olduğu müddetçe makine alınımından yedek parça ve servis bedellerine kadar olan zorlu süreç sanayicimize bir yük getiriyor. Artan maliyetler rekabetçi konumlarını da zayıflatıyor. Tezmaksan olarak yurt dışı ile kıyaslandığında daha düşük maliyetli parça ve servis bedelleriyle hem ülkemize hem de sanayimize avantaj sağlıyoruz. Esnek ve dinamik yapımız, mühendislik bilgi ve birikimimiz sayesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünler konusunda hızlı aksiyon alarak mümkün olan en kısa sürede teslim kabiliyetine sahibiz” dedi.

Son dönemlerde navlun bedellerin yüksek olmasına değinen Aydoğdu, 360 derece sundukları yerli ve milli çözümlerle müşterilerin gümrük ve hizmet maliyetlerini ortadan kaldırdıklarını belirtti. Aydoğdu, olası bakım ve arıza durumlarında ise sağladıkları hızlı servis desteği sayesinde rakiplerinden ayrıştıklarını sözlerine ekledi.